SCROLL

tylkowlosy.pl

Konsekwencja w działaniu kluczem do sukcesu. Jak efektywnie skalować kampanię Google Ads – tylkowlosy.pl

Charakterystyka klienta
Branża – profesjonalne kosmetyki do włosów

Współpracę z klientem rozpoczęliśmy w II kwartale 2020 r. Klient współpracował początkowo z inną agencją, a promocja skupiała się na sprzedaży rękawiczek jednorazowych, które z oczywistych względów w tym okresie były towarem bardzo pożądanym. Po spadku popytu na ten produkt rozpoczęliśmy promocję właściwego asortymentu, czyli kosmetyków do włosów. Sklep nie miał żadnej historii ani rozpoznawalności marki. Działania rozpoczynaliśmy z relatywnie małym budżetem, biorąc pod uwagę bezpośrednią konkurencję, czyli sklepy działające na rynku od lat oraz duże marki, jak np. Douglas czy Notino. Dodatkowo konkurencję stanowią również sprzedawcy na Allegro, których reklamy z powodzeniem wyświetlają się w Google Ads.

Przygotowanie kampanii

Poprzednia agencja nie udostępniła klientowi konta reklamowego, więc cały proces integracji i pomiaru konwersji został wprowadzony ponownie. Zastosowany został pomiar transakcji jako import z konta Google Analytics oraz dodatkowo pomiar konwersji przez tag Google Ads, aby w początkowy etapie śledzić konwersje wspomagane. Aktualnie opieramy się o konwersje mierzone przez Tag Google Ads, aby dostarczyć algorytmom jak najwięcej informacji o transakcjach. Model atrybucji opartej na danych pozwala również na głębszą analizę rentowności poszczególnych produktów.
W związku z małym budżetem, na samym początku działań należało wybrać najbardziej efektywny sposób promocji. Ograniczyliśmy się jedynie do kampanii PLA.
Odpowiedni research oraz rozmowa z klientem pozwoliły na wypracowanie strategii promocji opartej o poszczególne marki i ich marżowość.

Właściwe działania

Utworzone zostały dwie niezależne kampanie produktowe zawierające marki w oparciu o ich marżowość. Celem było uzyskanie rentowności według ustalonego na podstawie marży współczynnika ROAS. Wstępnie wybrana została strategia CPC ustalanego samodzielnie, aby odpowiednią optymalizacją stawek, analizą wyszukiwanych haseł, dostosowaniem stawek na urządzeniach i grupach odbiorców dostarczyć algorytmom jak najwięcej danych. Celem było zebranie dużej ilości wartościowych danych i przejście na kampanie SMART Shopping.

Wyniki kampanii produktowych były bardzo zadowalające, udało się uzyskać ROAS znacznie przekraczający próg rentowności.

Kolejnym etapem było więc przejście na inteligentne kampanie produktowe. Wcześniejsze wyniki pozwoliły zastosować optymalizację opartą o docelowy wskaźnik ROAS.
Dane uzyskane w początkowym etapie kampanii ułatwiły podjęcie decyzji, które marki wyłączamy z promocji lub przeprowadzamy kolejne testy produktów w osobnych, dedykowanych kampaniach. Stały kontakt z klientem oraz znajomość jego planów biznesowych pozwoliły na odpowiednie dobranie produktów do promocji.


Dzięki konsekwentnym działaniom optymalizacyjnym zwiększyliśmy budżet 3-krotnie, zwiększając przy tym przychody i nie tracąc wysokiego poziomu wskaźnika ROAS.

Analizując dane w zakresie 4 miesięcy w porównaniu do poprzedniego analogicznego okresu wyniki przedstawiają się następująco.

Analizowany okresBudżetPrzychodyROAS
Grudzień 2020 – Marzec 202144,47% ↑52,66% ↑3,64% ↑
Kwiecień – Lipiec 202142,65% ↑34,45% ↑5,27% ↓
Sierpień – Listopad 202130,41% ↑25,86% ↑17,33% ↑
Grudzień 2021 – Marzec 202219,29% ↑33,91% ↑12,17% ↑

Przez zwiększenie budżetu mieliśmy możliwość rozszerzenia działań na sieć reklamową, stosując (poza remarketingiem w kampaniach SMART) również remarketing kierowany na konkretnie wybrane grupy użytkowników z indywidualnie dobranym przekazem reklamowym. Zastosowana została strategia kodów rabatowych dla powracających klientów.

Grupy remarketingowe zostały również użyte w sieci reklamowej jako target do kierowania reklam dynamicznych tekstowych.

Podsumowanie

Aktualnie 63,8% ruchu na stronie pochodzi z płatnych kampanii.

Na przestrzeni całej współpracy (analizowany okres: 09.2020 – 03.2022) możemy zaobserwować, że kampanie płatne nadal stanowią główne źródło transakcji.

Co najważniejsze, porównując okres pierwszych 3 miesięcy współpracy do ostatnich 3 miesięcy, udało się zwiększyć przychody o 185,77%.

Aktualnie dopracowujemy działające kampanie, sklep klienta wciąż się rozwija, a stale zwiększany asortyment daje nam możliwość znajdowania nowych, rentownych produktów. Testujemy kolejne kampanie produktowe na poszczególne marki, dostosowujemy budżety między poszczególnymi kampaniami w oparciu o osiągany ROAS. Na bieżąco monitorujemy rentowność poszczególnych produktów, przygotowujemy się również do przejścia na nowe typy kampanii oraz zmianę analityki.