Błąd 404 – podstawowe informacje
Zapewne nie raz spotkałeś się z komunikatem „Błąd 404 – strony nie odnaleziono”. Informuje on nas o tym, iż strona na którą chcemy wejść jest niedostępna. Dlaczego tak się dzieje i czy można sobie z tym samodzielnie poradzić?
Czym jest kod 404?
Najprościej ujmując występuje on wtedy, gdy adres URL już nie istnieje. Może to mieć związek z tym, że strona została skasowana lub przeniesiona na inny adres. Oczywiście zdarzają się bardziej prozaiczne powody takie jak błędne wpisanie nazwy strony, dokonując tzw. „literówki”. Warto wtedy ponownie wpisać adres strony, a jeśli to nie pomoże wyszukać frazy z nią związane w Google, które chętnie nam pomoże. Czasami zdarza się również, że trwają prace modernizacyjne na stronie lub w skrajnych przypadkach mamy zainstalowane złośliwe oprogramowanie na urządzeniu. Wtedy też możemy ujrzeć komunikat o błędzie 404.
Jak sobie z nim poradzić?
O paru rozwiązaniach powiedzieliśmy już sobie w poprzednim akapicie. Jeśli jednak błąd 404 nadal się pojawia na naszej stronie warto skorzystać z narzędzia Google Search Console. Dzięki niemu dodamy odpowiednią zawartość na błędny adres strony lub stworzymy nowy adres, który pomoże przy indeksowaniu. Jeśli jednak nie będziemy chcieli indeksować strony z błędami możemy również ją całkowicie usunąć. Innym sposobem jest przekierowanie strony pod nowy adres. Aby tego dokonać wystarczy skorzystać z jednej z wtyczek do tego typu działań np. Redirection.
Podsumowując, warto sprawdzać swoje strony pod kątem błędu 404. Dla wielu osób jest to bardzo irytujący komunikat, który może w sposób znaczący odpychać od naszej witryny. Jeśli na swojej stronie znajdziesz komunikat o błędzie 404 spróbuj go jak najszybciej naprawić.