SCROLL

Błąd 404 – podstawowe informacje

Zapewne nie raz spotkałeś się z komunikatem „Błąd 404 – strony nie odnaleziono”. Informuje on nas o tym, iż strona na którą chcemy wejść jest niedostępna. Dlaczego tak się dzieje i czy można sobie z tym samodzielnie poradzić?

Czym jest kod 404 i jakie są jego przyczyny?

Najprościej ujmując występuje on wtedy, gdy adres URL już nie istnieje. Może to mieć związek z tym, że strona została skasowana lub przeniesiona na inny adres. Oczywiście zdarzają się bardziej prozaiczne powody takie jak błędne wpisanie nazwy strony, dokonując tzw. „literówki”. Warto wtedy ponownie wpisać adres strony, a jeśli to nie pomoże wyszukać frazy z nią związane w Google, które chętnie nam pomoże. Czasami zdarza się również, że trwają prace modernizacyjne na stronie lub w skrajnych przypadkach mamy zainstalowane złośliwe oprogramowanie na urządzeniu. Wtedy też możemy ujrzeć komunikat o błędzie 404.

Jaki wpływ ma błąd 404 na SEO?

Samo występowanie błędu 404 na stronie to nic złego – o ile pod adresem faktycznie nie powinno nic się wyświetlać. Zjawisko to jest niepożądane z punktu widzenia użytkownika jak i robotów, które stronę crawlują w przypadku gdy adres powinien zawierać treść. Zdarza się, że w wyniku usunięcia części asortymentu ze sklepu internetowego pojawia się duża ilość adresów z komunikatem 404. Taką sytuację łatwo wychwycimy w narzędziu Google Search Console.

Jeżeli usunięte adresy były wcześniej odwiedzane to należy liczyć się z utratą ruchu na stronie. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku części systemów CMS gdy zmienimy adres URL strony. W takich wypadkach stary adres może odpowiadać kodem błędu 404.

Jak sobie z nim poradzić?

Jeśli obserwujemy rosnącą ilość adresów z błędem 404, chociażby w narzędziu Google Search Console to koniecznie należy je przeanalizować. Jeżeli strony powinny funkcjonować w sieci należy je przywrócić. W przypadku gdy błąd wynika z celowego usunięcia podstrony lub produktu, konieczne będzie wykonanie przekierowania na adres podobny. W przypadku systemu WordPress pomocna może okazać się wtyczka Redirection.

Duża część sklepów internetowych zamiast usuwać produkty decyduje się na ich pozostawienie z informacją o braku dostępności. Takie działania pozwala uniknąć spadków ruchu i daje możliwość zainteresowania użytkownika np. produktami podobnymi. Podsumowując, warto sprawdzać swoje strony pod kątem błędu 404. Dla wielu osób jest to bardzo irytujący komunikat, który może w sposób znaczący odpychać od naszej witryny. Jeśli na swojej stronie znajdziesz komunikat o błędzie 404 spróbuj go jak najszybciej naprawić – może on mieć negatywny wpływ na Twoje wyniki SEO!