SCROLL

Linki dofollow i nofollow

Każdy właściciel strony internetowej chciałby, aby jego witryna była na samym szczycie wyników wyszukiwania.

Przekłada się to na zwiększenie ruchu na stronie, a co za tym idzie zysków. Duży udział mają w tym linki, które są ważnym elementem skutecznego pozycjonowania.

Linki dzielą się na dofollow oraz nofollow. Czym się charakteryzują i jakie są różnice między tymi linkami. O tym poniżej.

Linki dofollow

Takie linki instruują robota wyszukiwarki, aby odwiedził witrynę podaną w linku. Zamieszczając go, użytkownik informuje, że strona jest godna zaufania, a treść wartościowa. Duże znaczenie ma tu informacja skąd pochodził dany link. Jeśli była to strona o dużym autorytecie w oczach Google, to może przełożyć się to na wyższą pozycję naszej witryny w wynikach wyszukiwania. Odwrotnie ma się to do linków pochodzących ze stron o niskiej wartości, które mogą w skrajnych przypadkach nam zaszkodzić.

Linki dofollow najlepiej zdobywać jest poprzez tworzenie wartościowych treści, które będą chętnie udostępniane na innych stronach. Warto na swojej stronie prowadzić bloga, który wzbogaci jej wygląd i dostarczy atrakcyjnych treści dla odwiedzających. Takie cenne informacje są chętnie przesyłane dalej.

Można je również pozyskiwać inwestując w reklamę. Artykuły sponsorskie i eksperckie publikowane na cenionych portalach branżowych będą dobrym rozwiązaniem.

Linki nofollow

Linki te w porównaniu do linków dofollow nie zwiększają wartości strony. Roboty Google nie odwiedzają witryny, do której prowadzi odnośnik. Atrybuty nofollow są automatycznie dodawane w miejscach, gdzie można byłoby łatwo manipulować ilością linków, czyli np. fora czy blogi. Dlaczego zatem warto ich używać skoro nie mają wpływu na pozycję w wyszukiwarce. Po pierwsze algorytm Google zwraca uwagę na zróżnicowanie profili linków. Nie można mieć wyłącznie linków dofollow, ponieważ narazilibyśmy się na karę ze strony Google. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki powinien być stosunek jednych linków do drugich, ale na pewno nie 100:0. Po drugie linki nofollow, mimo tego, że nie podnoszą wartości strony to zwiększają ruch na niej. A to ma ogromne znaczenie dla każdego właściciela witryny, w końcu też z tego powodu podejmuje się działania SEO.

Podsumowując, zarówno linki dofollow jak i nofollow powinny znaleźć swoje miejsce w strategii SEO. Dla pozycjonowania jednak największe znaczenie mają linki dofollow, które pozyskamy tworząc ciekawe i oryginalne treści, które będą przekazywane dalej.