SCROLL

Jak odzyskać dostęp do wizytówki Google?

Wizytówki Google są idealną możliwością darmowego wyróżnienia firmy w wyszukiwarce. Zawiera ona podstawowe informacje o firmie oraz opinie klientów, którzy skorzystali z jej usług. Czasami jednak zdarza się, że wizytówki zostają zawieszone przez Google. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy jest szansa, aby je odzyskać?

Tak naprawdę występują dwa rodzaje zawieszeń. Pierwszy z nich jest delikatniejszy i charakteryzuje się tym, że po wejściu na profil widnieje komunikat „zawieszona”. Oznacza to, że Google chwilowo odebrało możliwość zarządzania nią, a ona sama nie wyświetla się w Mapach Google. Drugi rodzaj zawieszenia jest cięższy. Po wejściu w wizytówkę ukaże się napis „wyłączona”, co będzie oznaczać całkowite odłączenie od platformy Google i usunięcie wszelkich danych, łącznie ze zdjęciami i opiniami. Dlaczego tak się dzieje?

Powody zawieszenia wizytówek

a) Algorytmy Google

Od czasu do czasu Google prowadzi tzw. czyszczenie map. Właśnie wtedy roboty skanują wszystkie firmy i zazwyczaj nieznaczną część wizytówek zawieszają. Dlaczego? Algorytmy Google w ten sposób próbują wyłapać oszustów lub firmy, które nadmiernie SPAM-ują.

b) Błędny adres firmy

Jeśli Google wyłapie, że adres firmy nie jest zgodny z aktualnym, taką wizytówkę zawiesi. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby używać dokładnego adresu, włącznie ze skrzynką pocztową. Nawet niewielka różnica w kodzie pocztowym, może być przyczyną zawieszenia.

c) SPAM w nazwie

Google jest bardzo wrażliwe na SPAM i nieuczciwe praktyki. Jeśli właściciel firmy w swojej wizytówce będzie chciał umieścić jak najwięcej słów kluczowych, aby zwiększyć swoją pozycję w wyszukiwarce, Google szybko to wyłapie i zareaguje zawieszeniem jej.

d) Niestosowanie się do polityki treści Google

Jest to dosyć częsta przyczyna problemów z wizytówkami. Niedostosowanie się do zasad i wskazówek Google będzie prowadzić do zawieszenia profilu. Zawsze zakładając wizytówkę firmy, mamy informację o polityce treści, którą należy zaakceptować. Warto ją wcześniej przeczytać, aby uniknąć jej naruszenia, nawet przypadkiem.

e) Tworzenie wielu wizytówek pod tym samym adresem

Każda dodatkowa wizytówka utworzona pod tym samym adresem jest traktowana jako duplikat. Oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady. Z reguły jednak Google sprawdza czy pod tą samą lokalizacją nie kryje się kilka profili. Jeśli tak, analizuje historię firm i zawiesza te z mniejszą renomą.

f) Nieuczciwa konkurencja

Bywa i tak, że przyczyną zawieszenia wizytówki jest nieczyste zagranie konkurencji, która fałszywie zgłasza do Google nieprawidłowości z profilem. Niestety.

Co zrobić, aby odzyskać zawieszoną wizytówkę?

Na początku warto dowiedzieć się co jest powodem zawieszenia profilu. W ten sposób będzie łatwiej nam działać. Dlatego zanim skontaktujemy się z supportem Google, należy przeczytać ich wytyczne i upewnić się, że nie popełniliśmy żadnego błędu.

Jeśli jesteśmy pewni, że zawieszenie nie wynikało z naszej pomyłki możemy przejść do wypełniania Formularza Przywrócenia Mojej Firmy w Google. Zawiera on szereg pytań, na które musimy odpowiedzieć zgodnie z prawdą oraz dodatkowo daje możliwość przesłania zdjęć udowadniających, że prowadzimy legalną firmę.

Po wypełnieniu i przekazaniu formularza pozostaje czekać nam na odpowiedź. Ważne, aby uzupełnienie formularza nastąpiło z konta, na którym znajduje się zawieszona wizytówka. W przeciwnym razie Google nie odpowie.

Jeśli mimo wszystko, nasza wizytówka nie została odwieszona, należy skontaktować się bezpośrednio z Zespołem Google. W wiadomości trzeba jasno opisać problem, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami ich pracownika. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on wymagał przedstawienia zdjęć udowadniających istnienie wizytówki. Zazwyczaj kontakt z supportem kończy się sukcesem.

Podsumowując, jeśli utraciliśmy dostęp do naszej wizytówki powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często potrzeba na to sporo czasu. Nie zawsze wysłanie prośby o przywrócenie wizytówki okaże się skuteczne, czasem będzie trzeba interweniować bezpośrednio z supportem Google. Ważna jest również wiedza, kiedy Google może zawiesić profil. Pomoże nam ona w odzyskaniu wizytówki, ale co więcej uchroni przed przypadkowym złamaniem zasad i zawieszeniem profilu w przyszłości.